Ogłoszenia Parafialne

6 Niedziela zwykła – 12.02.2023 r.

 

Dzisiaj kolejna niedzielna adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie z racji modlitewnego przygotowania do Wielkiego Postu przez Czterdziestogodzinne Nabożeństwo, czyli adorację Najświętszego Sakramentu.

 

ZAPROSZENIA!
Do katalogu martyrologium męczenników należy stan duchowieństwa katolickiego z okresu II wojny światowej w Polsce. Złożyło ono na ołtarzu Ojczyzny ogromną ofiarę za cenę wolności i niepodległości. W chwilach próby, w momencie zagrożenia bytu narodowego i państwowego, duchowni, cały instytucjonalny Kościół i związany z Nim wierni, stanowił, stanowi i będzie stanowił ogromną siłę przede wszystkim moralną, która w obronie tego, co polskie nie szczędzi również życia, potu, krwi i cierpienia.
17 KAPELAN AK V ZGRUPOWANIA „KRYSKA” W POWSTANIU WARSZAWSKIM Jednym z 40 ofiarnych, bohaterskich i poległych kapelanów polskiego duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego w czasie powstania warszawskiego, był pallotyn ks. Józef Stanek (SAC) „Rudy”. Posługiwał w Ołtarzewie. Do stolicy dojeżdżał na studia socjologiczne na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
Wybuch powstania (1 VIII 1944 r.)18 zastał go w Śródmieściu, na Koszykach. U progu tej Najświętszej Ofiary podziękujmy Bogu za umiłowaną Ojczyznę, zwłaszcza za tych, którzy poświęcali swe życie w walce za niepodległość z myślą o Bogu i Polsce – duchowieństwu katolickiemu. W 80. rocz. powstania Polskiego Państwa Podziemnego prośmy, by przykład ludzi poświęcających wszystko dla Boga i umiłowanej Ojczyzny pobudzał nas do budowania solidarnych więzi na rzecz dobra wspólnego naszego kraju.

 

Msza św. za Ojczyznę wtorek 14.02.2023 g. 17.00

 

Zapraszam młodzież na spotkanie modlitewne z relikwiami bł. Karola – patrona Internetu – przed Bierzmowaniem w sobotę, 18.II.2023 g. 18:45

 

Solvay – natchnienie Trudnego Dobra
Wspomnienia robotników zakładów chemicznych Solvay o Karolu Wojtyle To niezwykłe Dzieło ma wartość dokumentu, stanowi unikatowe świadectwo rozwoju powołania, wielkości i świętości niezwykłego człowieka – papieża Jana Pawła II. Ukazuje bowiem okres życia, w którym Karol Wojtyła podjął decyzje wyboru powołania kapłańskiego.
Po opublikowaniu listu Biskupów polskich do Biskupów niemieckich. Rozpoczęła się w Polsce akcja propagandowa polegająca m/n na publikowaniu w prasie rzekomych protestów robotników polskich fabryk z imiennymi podpisami. Również robotnicy z zakładów chemicznych Solvay, gdzie pracował Karol Wojtyła w czasie II wojny podpisywali takie oświadczenia. W tym czasie Karol Wojtyła pełnił już funkcje Arcybiskupa Krakowskiego. Informacja o tym, że ludzie, których znał osobiście byli skłonni do współpracy z propagandą PRL, wyraźnie Go zasmuciła. Wtedy P. Karolina Biedrzycka – parafianka parafii w Borku wspólnie z proboszczem ks .kan. Rybą postanowiła zebrać wspomnienia osób, które miały kontakt z Karolem Wojtyłą w tym czasie. Celem tego działania było udowodnienie, że tak na prawdę ludzie z fabryki zupełnie inaczej wspominają Karola Wojtyłę.
Po dwóch latach starań powstała książka, która została wręczona Metropolicie. Po 40 latach reżyser Anna Osławska adoptowała te teksty i powstało najpierw słuchowisko radiowe, pt” Gniazdo, z którego wyszedłem” potem film – polsko niemiecki wspólnie z Rodziną Kolpinga z Essen pt: „Solvay Natchnienie Trudnego Dobra „w reżyserii Zbigniewa Osławskiego Oraz sztuka sceniczna pod tym samym tytułem w wykonaniu aktorów Rodziny Kolpinga z Luborzycy oraz Prus.
Wersja sceniczna wystawiana jest od roku 2000 zarówno w kraju jak i za granicą. W sztuce oprócz wspomnień robotników wykorzystano fragmenty poezji Karola Wojtyły z poematów „Kamieniołom”, oraz „Ojczyzna” Wydana jest też książka pt „Ten Człowiek w drewniakach” będąca reprintem tamtej wzbogacona o wspomnienia z tamtego okresu Pani Karoliny.

Spektakl zrealizowany jest w konwencji Teatru Rapsodycznego – czyli Teatru Słowa
19.02.2023 NIEDZIELA G. 16.30
KOSCIÓŁ PW. NMP MATKI KOŚCIOŁA W BRZEZIU
UL. NARODOWA  114

 

Kalendarz liturgiczny:

  • We wtorek – ŚWIĘTO ŚWIĘTYCH CYRYLA, MNICHA, I METODEGO, BISKUPA, Patronów Europy
  • W środę – wspomnienie bł. Michała Sopoćki – prezbitera, spowiednika i współpracownika św. Siostry Faustyny

 

Porządek Mszy świętych po feriach w dni powszednie: codziennie o godz. 18.00 z wyjątkiem środy.

 

W przyszłą niedzielę przypada dzień składki remontowo -inwestycyjnej.

 

W czasie kolędy ministranci zebrali do puszki na misje i wsparcie misjonarek /pracujących w szpitalu/ Córek Bożej Miłości w Boliwii – 1,620, 50 gr. PLN …
Niech Dobry Bóg wynagrodzi wszystkim Dobroczyńcom!

 

Dziękuję Rodzinom pełniącym dyżur w minionym tygodniu za utrzymanie czystości w kościele w form ul. Parkowej 4,6,8/1, 10/1, 10/2 W przyszłym tygodniu zapraszam przedstawicieli rodzin z ul. Nad Potokiem 4,10,14 ul. Lipowa 1,2 ul. Wiśniowa 2,4

 

Ks. Ryszard