Ogłoszenia Parafialne

Śladami Świątyń Podkarpacia

 

· PRZEMYŚL · KRASICZYN · KALWARIA PACŁAWSKA · KROSNO ·

TERMIN: 24-25.09.2022/sob-ndz/

 

DZIEŃ 1 PRZEMYŚL – KRASICZYN 

Wyjazd godz. 05:00 – przejazd do Przemyśla.
09:00 Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od nawiedzenia bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela wzniesionej na przełomie XV w., kilkakrotnie przebudowywanej. W prezbiterium znajduje się potężny barokowy Wielki Ołtarz. Obok katedry stoi późnobarokowa wieża- dzwonnica o wysokości ok. 70 m. Udamy się także do katedry grekokatolickiej św. Jana Chrzciciela pierwotnie kościoła jezuickiego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesionego w XVII w. Przed ołtarzem głównym zainstalowano barokowy ikonostas. Następnie zobaczymy zamek przemyski wzniesiony ok. 1340 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, na którego dziedzińcu odkryto fundamenty romańskiej rotundy z apsydą i palatium z czasów Bolesława Chrobrego, mury obronne, zabudowa rynku. Przejazd do XVI-wiecznego zamku w Krasiczynie. Zobaczymy m.in. dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski w Baszcie Szlacheckiej, kaplicę zamkową pw. WNMP oraz sale ekspozycyjne. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 2 KALWARIA PACŁAWSKA – KROSNO

Śniadanie. Zwiedzanie Kalwarii Pacławskiej – osada założona przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę w 1665 roku. Obecnie sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na szczycie góry o wysokości 465 m n.p.m. znajduje się klasztor franciszkanów oraz bazylika.  Sytuowanie kalwarii na wzgórzach wykazuje duże podobieństwo do krajobrazu wokół Jerozolimy. Droga krzyżowa ma długość ok. 1,6 km. Na wzgórzach znajduje się 35 murowanych i 7 drewnianych kaplic kalwaryjskich. W drodze powrotnej przystanek w Krośnie. Obiad. Spacer po starym mieście rynek, Dom Wójtowski, renesansowy ratusz, fontanna, mury obronne. Nawiedzimy XVII-wieczną bazylikę farną św. Trójcy oraz najstarszą krośnieńską świątynię – gotycki kościół ojców franciszkanów.

 

W godzinach wieczornych wyjazd do Brzezia.

 

Cena zawiera: nocleg w hotelu/domu pielgrzyma (zakwaterowanie w pokojach 2/3 osobowych z łazienkami), wyżywienie zgodnie z opisem oferty (1x obiadokolacja, 1x śniadanie, 1x obiad w drodze powrotnej), usługę lokalnego przewodnika w wybranych miastach, bilety wstępu, realizację programu, transport, opłaty parkingowe i drogowe, ubezpieczenie NNW.

 

Koszt od osoby: 480 zł, przy grupie min. 40 uczestników