Ogłoszenia Parafialne

2 Niedziela Wielkiego Postu – 13.03.2022

 

Dzisiaj drugie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00, po nim popołudniowa Msza święta. Kazanie pasyjne, które będzie głosił ks. prof. Marcin Wolczko.
W piątek o godz. 17.15 Droga Krzyżowa dla dzieci i ich Rodziców – następnie Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza święta następnie Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych o g.18.30 oraz również w niedzielę po porannej Mszy św. g.8.00 czyli ok. 8.50

 

Za udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można także uzyskać w piątki Wielkiego Postu za pobożne odmówienie po Komunii św. modlitwy: Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu przed wizerunkiem Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego.

Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed obliczem Twoim i z największą żarliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości w serce me wlać raczył wraz z prawdziwą za grzechy moje skruchą i mocną wolą poprawy; podczas gdy z wielkim wzruszeniem i głęboką boleścią duszy mojej Twoje pięć ran rozpamiętywam i myślą się w nich zatapiam, mając przed oczyma, co już mówił o Tobie, o dobry Jezu, święty król, prorok Dawid: „Przebili ręce moje i nogi moje, policzyli wszystkie kości moje”. Amen.

 

Dziękuję bardzo Paniom z ul. Piaski nr. 10 i 20 za wczorajsze zaangażowanie w utrzymaniu czystości i porządku w kościele. W przyszłym tygodniu zapraszam przedstawicieli rodzin ul. Piaski 15,21 i ul. Spokojna 3,4

 

  • W czwartek – wspomnienie św. Patryka, biskupa
  • W piątek – wspomnienie św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i dr Kościoła
  • W sobotę – UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA , OBLUBIEŃCA NMP /zapraszam na Mszę św. Zbiorową w intencji żywych i umarłych/

 

Na stronie internetowej [email protected] zamieszczona została relacja z przekazania darów żywnościowych i gospodarczych poprzez Krakowski Caritas dla potrzebujących Ukraińców w parafiach na Ukrainie. Dziękuję Panom Sołtysom z Brzezia i Ujazdu za wszelką pomoc koordynacyjną w działania pomocowe oraz Panu z Brzezia, który poświęcił swój czas i przewiózł te dary do punktu socjalnego. Potrzebny jest transport na wtorek z kanapkami.

 

Caritas organizuje bazę noclegów i wolontariatu. Większość miejsc noclegowych w bazie zgłosiły zgromadzenia zakonne i parafie, ale znalazło się w niej też wiele prywatnych osób, które udostępniały wolne pokoje w swoich mieszkaniach. Dzięki dyżurom i ludzkiej solidarności do dziś darmowe krótko- lub długoterminowe schronienie znalazło około 3500 uchodźców.

– 8 tirów z pomocą  humanitarną wyjechało z Punktu Socjalnego do takich miejscowości w Ukrainie jak Równe, Charków, Kijów, Lwów, Brzuchowice, Użhorod, Winnica. Oprócz nich wyjechały mniejsze transporty (busy, samochody osobowe), które zabrały pomoc z ponad 75 palet: dary takie jak koce, śpiwory, leki, pieluchy dla dzieci, żywność – w tym jedzenie dla dzieci – Łącznie Punkt Socjalny przyjął i przekazał już 150 ton darów dla ofiar konfliktu. Punkt Socjalny wydaje też żywność, odzież i środki czystości uchodźcom, którzy zgłaszają się po pomoc.

Caritas przekazała żywność na Dworzec Główny. Od niedzieli 6 marca prowadzi tam Punkt Informacyjny, w którym wydawany jest suchy prowiant, woda, koce, środki higieniczne, a także jedzenie dla dzieci. W czwartek 10 marca Caritas uruchomiła punkt wydawania gorącej zupy przed Dworcem Głównym, na Placu Jana Nowaka- Jeziorańskiego w namiocie przygotowanym przez Wojewodę Małopolskiego. Od 13.00 do 21.00 są tam wydawane uchodźcom bezpłatne  gorące posiłki. Punkt obsługują wolontariusze z różnych wspólnot Archidiecezji. Posiłki dla uchodźców wydaje też prowadzona przez Caritas Kuchnia św. Brata Alberta.

W akcję zaangażowanych jest 150 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu, zgłosiło się 120 nowych osób, klerycy z krakowskiego seminarium, Ruch Światło-Życie, Grupy Apostolskie, Dzieło dla Orientu i inne wspólnoty. Szkolne Koła Caritas organizują różne zbiórki w szkołach. Parafialne Zespoły Caritas pomagają przy przyjmowaniu uchodźców i organizują zbiórki w parafiach. Z Caritas współpracuje też Akcja Katolicka!

 

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im.T. Kościuszki / kl. IV-VIII/ z naszej parafii pw.NMP Matki Kościoła w Brzeziu k/ Zabierzowa zrobiły ok.300 kanapek dla uchodźców , które zostały rozdane pod konsulatem Ukrainy oraz na Dworcu Głównym w Krakowie ! Potrzebny jest transport na wtorek lub w piątek z kanapkami – proszę o kontakt!

 

W środę 9 marca Punkt Socjalny przekazał 15 palet ubrań, które zostaną posegregowane i udostępnione uchodźcom w “Szafie Dobra” w dawnej galerii handlowej Plaza Krakowie al. Pokoju 44, którą organizuje Centrum Wielokulturowe w organizuje w
dawnej galerii Plaza.

Trwają zbiórki żywności w sklepach, organizowane są spontaniczne zbiórki i ich efekty przywożone są do magazynu na Brzegach. W placówkach Caritas  przez cały czas zbierane są dary: Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie, pn – pt godz. 7.00.00-20.00, sb – nd 9.00 – 18.00

Ze względu na obniżenie temperatury Caritas prosi o folie termiczne, chemiczne ogrzewacze do rąk, batony energetyczne, czekolady, termosy, wszystko, co rozgrzeje ludzi stojących w kolejkach do granicy. Przekazujemy te dary  osobom, które z nami współpracują i zawożą  je prosto do uchodźców czekających przed granicą.

Lista potrzebnych rzeczy:
– żywność długoterminowa,
– żywność dla niemowląt i małych dzieci,
– koce,
– śpiwory,
– karimaty, łóżka polowe,
– ręczniki,
– pościel,
– materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne, podstawowe leki – głównie przeciwbólowe,
– leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla niemowląt i małych dzieci, termometry dla dzieci,
– latarki, baterie,
– woda pitna,
– ubranka dla niemowląt i małych dzieci, pampersy,
– środki higieniczne, środki czystości, dezodoranty, jednorazowe maszynki do golenia, pomadki ochronne do ust.

 

Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: [email protected].

Kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz  +48575035647 od 8.00 do 20.00. Zapraszamy też na  www.krakowcaritas.pl , gdzie przekazujemy najnowsze informacje!