Ogłoszenia Parafialne

ORSZAK TRZECH KRÓLI – BRZEZIE

NIEDZIELA  9.01.2020 g. 9:40 do 11:00

 

Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie. Podejmiemy refleksję nad dobrą  głęboką refleksją jak  przeżyliśmy Święta Bożego Narodzenia?  Czy  konsekwencją jest radość w naszych sercach?

Kolędą przewodnią Orszaku Trzech Króli 2022, będącą źródłem hasła tegorocznego orszaku, które wybrzmiewa w scenach, w hasłach konkursów czy w okrzykach rycerzy – jest kolęda „Z narodzenia Pana”. Kolęda powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura. Pierwsza wzmianka o tej radosnej kolędzie pochodzi z „Dodatku do śpiewnika kościelnego” wydanego w 1842 roku przez księdza Michała Mioduszewskiego. Wesoły, radosny nastrój przewija się przez kolejne zwrotki tej kolędy – pastorałki. W dalszych częściach śpiewamy, że „radość ludzi wszędzie słynie”, a w ostatnich zwrotkach: „odchodzą z Betlejem pełni wesela” czy „i my z pastuszkami dziś się radujmy”.

Trzy królewskie orszaki mają, jak co roku, swoje zawołania tzw. okrzyki, które wykrzykują wędrując do Stajenki. Wszystkie okrzyki są fragmentami kolędy „Z narodzenia Pana” i opowiadają o wielkiej radości, związanej z Bożym Narodzeniem. Orszak Afrykański Króla Baltazara XIV zawoła: „Wyśpiewują chwałę – Bogu żywioły”. W ten sposób zawsze żywiołowi rycerze i dwórki afrykańskiego króla będą podkreślać fakt, że całe stworzenie, rośliny i zwierzęta, wszystkie zjawiska przyrodnicze, żywioły, takie jak ogień, woda, wiatr i ziemia, będą śpiewać na cześć Pana w dniu jego narodzin. Okrzyk Orszaku Azjatyckiego Króla Melchiora XIV brzmi: „Radość ludzi – wszędzie słynie” i mówi bezpośrednio o tym, że cały świat usłyszy o radości tych, którzy uwierzyli w narodzenie Zbawiciela. Z kolei okrzykiem Orszaku Europejskiego są słowa: „Tam witali – w żłobie Pana”, które opowiadają o tych, którzy przybyli do Stajenki i podeszli do żłóbka, żeby powitać leżącego w nim Pana Jezusa.

Królowie zbliżają się do Szopki, aby złożyć pokłon Nowonarodzonemu. Każdy z nich wyśpiewuje radosną kolędę w swoim rodzimym języku. Król Baltazar XIV mówi o radości, która mu towarzyszy wraz z nastaniem święta. Król Melchior XIV zauważył, że z chwilą narodzin Zbawiciela zatrzymał się czas, czas, który jest miłością i postanowił obiecać, że od tej chwili odmieni swoje życie. Z kolei Król Kacper XIV w uroczystym dniu Epifanii składa pokłon połączony z dziękczynieniem. W tekstach pokłonu wybrzmiewają trzy tematy związane ze świętowaniem: pierwszy, to radość, która towarzyszy przeżywaniu uroczystości, drugi temat to postanowienia, które powinniśmy czynić z okazji świąt, a które mają podtrzymać w nas dobrego ducha również po świętach, zmieniać nas na co dzień na lepsze, i trzeci temat, to dziękczynienie, wzbudzanie w sobie wdzięczności za święta, za dary, które z okazji świąt otrzymujemy, dary zarówno materialne, jak i duchowe.

 

Odchodzą z Betlejem pełni wesela

 Po pokłonie Trzech Króli następuje pokłon orszaków oraz wszystkich zgromadzonych ludzi na EUCHARYSTIE   a następnie zapraszamy na wspólne kolędowanie z  duetem: Dawidem  Pyrda i Mateuszem Tomanekiem. Na co dzień – dwaj przyjaciele tworzący projekt muzyczny Chłopcy z czytelni. Mają w swoim dorobku piękne pastorałki, dzięki którym potrafimy popatrzeć na Boże Narodzenie oczyma dziecka. W swoich piosenkach zawsze mówią o tym, co ważne. Oprócz autorskich pastoralke zaśpiewają też razem z Wami znane i lubiane kolędy. A wszystko po to, żeby żeby Bóg prawdziwe narodził się w naszych sercach.