2 Niedziela Adwentu – 8.12.2024r.
„Rorate caeli desuper, et nubes pluant iustum; aperiatur terra, et germinet Salvatorem” – „Niebiosa, spuśćcie Sprawiedliwego jak rosę, niech jak deszcz spłynie z obłoków, niech się otworzy ziemia i zrodzi Zbawiciela”.
Roraty są ściśle związane z oczekiwaniem na przyjście Chrystusa oraz celebracją uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W V w. w Kościele wschodnim obchodzono je w grudniu, stąd też brało się podkreślenie roli Maryi w porannych nabożeństwach. Z czasem jednak, aby zachować okres dziewięciu miesięcy, pomiędzy uroczystościami Zwiastowania Pańskiego i Narodzenia Pańskiego, w Kościele zachodnim przeniesiono obchody pierwszej z nich na dzień 25 marca.
Zaczęło się od „suchych dni”
– Szczególne znaczenie w rozwoju tradycji rorat miały tzw. suche dni, czyli dni kwartalne postu, przypadające na różne okresy liturgiczne. Miały one miejsce w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, w tygodniu po Zielonych Świątkach, przy okazji święta Podwyższenia Krzyża we wrześniu oraz w trzecim tygodniu Adwentu.
W czasie grudniowych „suchych dni”, które wypadały w środy, celebrowano liturgię, podczas której wspominano tajemnicę Zwiastowania i przygotowywano się na narodziny Zbawiciela. – Przed wschodem słońca odprawiano Złotą Mszę, która nazwę zawdzięcza złotym zdobieniem liter, umieszczonym w Mszale lub Mszę Mesjasza, której określenie było związane z oczekiwania na Jego przyjście.
Oprócz pięknej formy graficznie zapisanego w Mszale tekstu tej liturgii nieodłącznym jej symbolem jest roratka – świeca ozdobiona niebieską lub białą wstążką, oraz mirtem lub bukszpanem, traktowana najczęściej jako symbol Maryi, niosącej prawdziwe światło, poprzedzającej Jezusa – słońce.
Rozkwit tradycji w Polsce
Do Polski tradycja rorat dotarła w XIII w. z Węgier za sprawą św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego. Później, w XVI w. z inicjatywy Zygmunta Starego przy Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu powstało Bractwo Rorantystów. Ich zadaniem była dbałość o śpiew oraz o podniosłość całej celebracji roratniej. Msze te miały zawsze wyjątkową oprawę liturgiczną i muzyczną, co obecnie wciąż żywo praktykuje się w Polsce. – Biskupi polscy po Soborze Watykańskim II zadbali o to, by formularz roratni pozostał integralną częścią Adwentu. W innych krajach europejskich, takich jak Węgry czy Niemcy, to dziedzictwo zachowało się w mniejszym stopniu.
Współcześnie, motywów dużego zainteresowania roratami upatruje w ich radosnym charakterze, wynikającym z atmosfery zbliżających się Bożym Narodzeniem oraz w przywiązaniu do tradycji, która od wieków podkreśla istotność dobrego, duchowego przygotowania się do okresu świątecznego. Wierni w Polsce mają poczucie wyjątkowości czasu Adwentu, a roraty traktują jako jego bardzo ważną częścią. – Ludzie często mówią, że mają wyrzuty sumienia, że nie byli na roratach
przez dwa tygodnie Adwentu.
Roraty codziennie o godz. 18.00, z wyjątkami:
– wszystkie środy godz. 8.00
Kalendarz liturgiczny:
- Jutro – UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
Msza o 18.00 - W piątek – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
- W sobotę – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
23.XII (poniedziałek) będzie w naszym kościele spowiedź parafialna od 8.45 – 10.00 i w godzinach popołudniowych (15.00 – 17.45). To najważniejszy wymiar naszych przygotowań do Świąt.
W sobotę, 23.XII., od godz. 9.30 będą miały miejsce odwiedziny chorych przed Świętami. Proszę o zgłaszanie chorych w zakrystii.
W zakrystii są do nabycia poświęcone opłatki i świece wigilijne.
Dziękuję bardzo paniom, panom ul. Tatrzanskiej 30,32,34,36,38,62 za wczorajsze przygotowanie świątyni na niedzielę i złożoną ofiarę.
W przyszłym tygodniu zapraszam przedstawicieli rodzin: ul. Ogrodowa 3,63,67,76,103,101