26 Niedziela zwykła – 29.09.2024 r.
Od wtorku rozpoczynają się Nabożeństwa Różańcowe.
Różaniec będzie odmawiany w dni powszednie po Mszy św. (ok. 18.30, w środy ok. 8.30), a w niedziele przed Mszą św. popołudniową – o godz. 15.35 Zapraszam do licznego udziału w tej pięknej modlitwie. Dzieci będą otrzymywać kolorowe naklejki z tajemnicami Różańca lub z
ciekawostkami nt. Różańca i będą je przyklejać na specjalne plansze, które otrzymają w pierwszym dniu nabożeństw
W bieżącym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia:
- Dzisiaj – świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (odpust w Białym Kościele)
- W poniedziałek Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
- We wtorek – św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła
- W środę – świętych Aniołów Stróżów
- W piątek – św. Franciszka z Asyżu
- W sobotę św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy
W tym tygodniu I piątek miesiąca (4.X). Okazja do Spowiedzi codziennie przed Mszą św., w piątek od godz. 17.00.
W I sobotę (5.X) od godz. 9.00 odwiedziny chorych z Komunią św., po Mszy św. wieczornej zmiana tajemnic różańcowych.
Msza św. w intencji małżeństw przeżywających jubileusz 10cio, 15sto, 20sto, 25cio, 30sto, 40sto, 50cio lecia i więcej będzie miała miejsce 13 października br. o godz. 16.00. Proszę o zgłaszanie do zakrystii małżeństw, które w tym roku obchodzą swój jubileusz.
Firmy i hurtownie, które chcą przekazać większą pomoc rzeczową, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Caritas Archidiecezji Krakowskiej: 12/637 07 12, 12/638 07 08 , e-mail: [email protected].
Szczegółowe i bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej Caritas Archidiecezji Krakowskiej https://krakowcaritas.pl/.
Pieniądze na pomoc dla powodzian już płyną z naszej archidiecezji. Zgodnie z decyzją abp. Marka Jędraszewskiego, za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Krakowskiej, z pomocą przychodzi i nasza Wspólnota Parafialna poprzez pomoc w kwocie 5,150 PLN oraz 25 euro do Caritas diecezji na terenach powodziowych, przeznaczoną na najpilniejsze potrzeby osób pokrzywdzonych
Grupa Trzeżwiejących Alkoholików z Gminy Zabierzów zaprasza na Gminne Święto Trzeżwości w dniu 05.10. 2024 r. Rozpoczęcie o g. 15.00 Mszą św. w kościele parafialnym w Zabierzowie. Po Mszy św. wspólna kawa oraz częsć artystyczna w Gminnym Ośrodku Kultury Zabierzów.
Dziekuje rodzinom z Brzezia z ul. ul. Kluczwody 1B/3 ,10, 17,20 za wysprzątanie świątyni i kwiaty.
Za tydzień zapraszam przedstawicieli rodzin z Brzezia z ul. Kluczwody 33,37,42,44,48,54
ZAPRASZAM W NADCHODZĄCE DNI PAZDZIERNIKA na spotkania w następujących grupach:
- Sob. 5. X.17.25 Żywy Różaniec
- Sob 5. X. 18.45 Ruch Czystych Serc dla młodzieży – spotkanie kandydatów przygotowujących się do bierzmowania
- Czt 3.X. g. 19.00 Krąg Biblijny – czytanie i rozważanie Biblii
- Wt 1.X. g. 19.00 Apostolstwo Chorych
Sob 12.X. g. 8.00 ŚLADAMI ŚWIETYCH KRAKOWA – g.9.00 tajemnice katedry wawelskiej Królewskie ….g.12.00 insygnia koronacyjne – taka wystawa tylko na Wawelu!
Na Wawel przyjechały niemal wszystkie pamiątki związane z dwiema ostatnimi koronacjami polskich królów z dynastii saskiej, Augusta II w 1697 roku i Augusta III w 1734 roku, na co dzień znajdujące się m.in. w kolekcjach muzealnych w Dreźnie i Warszawie. Wystawa „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”
Naturalnych rozmiarów figura Augusta II w stroju koronacyjnym pokazywana na co dzień w Rüstkammer, zbrojowni mieszczącej się w salach Zamku Rezydencjalnego w Dreźnie, komplet insygniów koronacyjnych: korony, berła i jabłka Augusta III i Marii Józefy, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie to eksponaty, jakie znalazły się na wawelskiej wystawie. W sumie o koronacjach Sasów na Wawelu opowie blisko 1300 obiektów wypożyczonych przede wszystkim z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie i Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wystawa składa się z siedmiu części odpowiadających etapom koronacji: elekcja, wjazd elekta do miasta, pogrzeb poprzednika, pielgrzymka na Skałkę, sakra królewska, uczta, hołd mieszkańców na Rynku. Przedstawione zostaną eksponaty związane z Augustem II i Augustem III, których koronacje były ostatnimi odbywającymi się w Krakowie.
– wystawa jest opowieścią o polskim ceremoniale koronacyjnym, który wykrystalizował się jeszcze w późnym średniowieczu. Obaj władcy z dynastii Wettynów starali się bowiem uszanować odwieczny rytuał, dopuszczając jednak pewne odstępstwa wynikające z jednej strony z ówczesnego kontekstu politycznego, z drugiej strony z chęci zaakcentowania przez nich pewnych treści propagandowych. Zgromadzone dzieła pozwolą zwiedzającym na zapoznanie się z toczącym się przez kilka dni zarówno na Wawelu, jak i na ulicach miasta niepowtarzalnym barokowym spektaklem. Tworzyły go poszczególne etapy koronacji od momentu elekcji nowego króla, przez uroczysty wjazd do Krakowa, pogrzeb poprzednika, pielgrzymkę na Skałkę, właściwą ceremonię sakry w katedrze krakowskiej, następujący po niej bankiet na zamku, po wieńczący całość hołd mieszkańców Krakowa – mówi dr Rafał Ochęduszko, kurator wystawy, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu.
Przedmioty zostały wyeksponowane w dwóch – znaczących w kontekście historycznym dla tematyki wystawy – przestrzeniach wawelskiej rezydencji, w tym w sali Senatorskiej, najbardziej reprezentacyjnej w zamku.
Jak podkreślają muzealnicy, mieszcząca główną część przygotowywanej ekspozycji sala Senatorska była świadkiem bankietów, które miały miejsce zarówno po koronacji w 1697, jak i w 1734 roku. Aby uświetnić ucztę i olśnić swoich gości, August II przywiózł ze sobą m.in. część drezdeńskiej kolekcji sreber, z której wybrane arcydzieła, będącej do dziś chlubą Grünes Gewölbe, można ponownie oglądać w tym wawelskim wnętrz Po uroczystościach koronacyjnych w katedrze, król udawał się do swoich prywatnych pokoi w północnym skrzydle pałacu, aby się przygotować do zaplanowanego na wieczór bankietu.
Koronacje Wettynów były ostatnimi, jakie odbyły się na Wawelu wpisały się one w ten sposób w wielowiekową tradycję sięgającą początków XIV wieku, a jednocześnie – co czas pokazał – ją domknęły.
ZAPRASZAM WIĘC NA WĘDRÓWKI ŚLADAMI ŚWIĘTYCH MIASTA KRAKOWA – ŚLADAMI MIŁOSIERDZIA!
Ks. Ryszard