Ogłoszenia Parafialne

29 Niedziela zwykła – 17.10.2021r.

 

W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia:

  • Poniedziałek – ŚWIĘTO ŚW. ŁUKASZA, EWANGELISTY, patrona Służby Zdrowia
  • We wtorek wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika (+19.X.1984)
  • W środę UROCZYSTOŚĆ ŚW. JANA KANTEGO, PREZBITERA, głównego patrona archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa
  • W piątek – wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża głównego patrona Województwa Małopolskiego (Odpust w Sanktuarium św. Jana Pawła II)

 

W ramach cyklu spotkań historycznych w Sali św. Franciszka pod kościołem pw. NMP Matki Kościoła w Brzeziu k/Zabierzowa 17. X. 2021 / niedziela / o godz. 10.00 zostanie otwarta wystawa fotograficzna „BŁ.KS. JERZY POPIEŁUSZKO. DNI, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY POLSKĄ- WOLNOŚĆ JEST W NAS” oraz zostanie poruszony temat odnalezionych po latach relikwii i zdjęć bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Wystawa przedstawia życie i działalność duszpasterską ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńska śmierć i percepcję idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX w. Sylwetka kapłana została ukazana na tle działania Departamentu IV MSW, którego zadaniem była walka z Kościołem. Wystawa akcentuje represje, które dotknęły kapłana począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany.
Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, . Widz, także ten młody, który nie doświadczył PRL-u, może prześledzić historię życia księdza – przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego za wroga nr 1 przez komunistyczne służby. Autorzy wystawy starali się ukazać napięcia między codzienną duszpasterską pracą ks. Jerzego, czynioną w imię miłości Chrystusa i bliźniego i jej oceną, która w rozumieniu SB stanowiła zagrożenie trwałości socjalistycznej ojczyzny. Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980-1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.

 

W przyszłą niedzielę rozpocznie się przeżywany w całym kościele Tydzień Misyjny. Ofiara z tacy zostanie przekazana do kurii również na cele misyjne.
W ubiegłą niedzielę ofiara do puszek na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia wyniosła 1635,40zł. Za tę ofiarność i otwarcie na potrzeby młodych, zdolnych ludzi, składam serdeczne „Bóg zapłać”. Pieniądze zostały przekazane na konto Fundacji.
„Bóg Zapłać„ za dzisiejsze ofiary składane na wsparcie działań remontowych w naszym kościółku!
Na cmentarzu są nowe pojemniki na szkło, zwiędłą zieleń i zniszczony plastik ze świec – proszę o segregowanie odpadów na cmentarzu gdyż jest to wspólna sprawa całej wspólnoty parafialnej.

 

Bardzo dziękuję grupie Parafian przy ul. Narodowej 134,152,158 za wczorajsze przygotowanie świątyni na niedzielę i za złożoną ofiarę. W przyszłym tygodniu zapraszam przedstawicieli rodzin: z ul. Narodowej 160,166 z ul. Jeziorańskiej 2,11,15,17,22