Ogłoszenia Parafialne,  Wydarzenia

Solvay- wspomnienia o Karolu Wojtyle

 

Solvay – natchnienie Trudnego Dobra Wspomnienia robotników zakładów chemicznych Solvay o Karolu Wojtyle To niezwykłe Dzieło ma wartość dokumentu, stanowi unikatowe świadectwo rozwoju powołania, wielkości i świętości niezwykłego człowieka – papieża Jana Pawła II. Ukazuje bowiem okres życia, w którym Karol Wojtyła podjął decyzje wyboru powołania kapłańskiego

 

Wprowadzenie-historia

Po opublikowaniu listu Biskupów polskich do Biskupów niemieckich. Rozpoczęła się w Polsce akcja propagandowa polegająca m/n na publikowaniu w prasie rzekomych protestów robotników polskich fabryk z imiennymi podpisami. Również robotnicy z zakładów chemicznych Solvay, gdzie pracował Karol Wojtyła w czasie II wojny podpisywali takie oświadczenia. W tym czasie Karol Wojtyła pełnił już funkcje Arcybiskupa Krakowskiego. Informacja o tym, że ludzie, których znał osobiście byli skłonni do współpracy z propagandą PRL, wyraźnie Go zasmuciła. Wtedy P. Karolina Biedrzycka – parafianka parafii w Borku wspólnie z proboszczem ks. kan. Rybą postanowiła zebrać wspomnienia osób, które miały kontakt z Karolem Wojtyłą w tym czasie. Celem tego działania było udowodnienie, że tak na prawdę ludzie z fabryki zupełnie inaczej wspominają Karola Wojtyłę.

Po dwóch latach starań powstała książka, która została wręczona Metropolicie. Po 40 latach reżyser Anna Osławska adoptowała te teksty i powstało najpierw słuchowisko radiowe, pt” Gniazdo, z którego wyszedłem” potem film – polsko niemiecki wspólnie z Rodziną Kolpinga z Essen pt: „Solvay Natchnienie Trudnego Dobra” w reżyserii Zbigniewa Osławskiego oraz sztuka sceniczna pod tym samym tytułem w wykonaniu aktorów Rodziny Kolpinga z Luborzycy oraz Prus.

Wersja sceniczna wystawiana jest od roku 2000 zarówno w kraju jak i za granicą. W sztuce oprócz wspomnień robotników wykorzystano fragmenty poezji Karola Wojtyły z poematów „Kamieniołom”, oraz „Ojczyzna” Wydana jest też książka pt „Ten Człowiek w drewniakach” będąca reprintem tamtej wzbogacona o wspomnienia z tamtego okresu Pani Karoliny. Spektakl zrealizowany jest w konwencji Teatru Rapsodycznego – czyli Teatru Słowa.